4 ve 6 numaralı Pikan Cevizi çeşitlerimiz

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 9 Eylül 2018

Değerli Üreticiler,

Belki tekrar olacak ama neden yeni Pikan Cevizi çeşitleri ile uğraşıyoruz , neden ülkemizdeki devletin ürettiği Mahan , Wichita , Western gibi çeşitleri üretmiyoruz? Bu konulara hızlı bir şekilde değindikten sonra 3 yıl önce aşı yaptığımız 4 ve 6 numaralı çeşitlerin video görüntülerini ve en önemli özelliklerini  sizlere sunmak istiyorum.

Bir Pikan Cevizi üreticisi ve fidancısı olarak işin kolayına kaçıp herkesin ürettiği türleri üretebilirdim ve sistemin bir parçası olur ve hayatımı sürdürürdüm. Şimdi size sorarım Pikan Cevizinin ana vatanı olan Amerika Birleşik Devletlerinde neden hala yeni tür geliştirme çalışmaları yapılıyor ? Wichita verimli , Mahan da çok büyük meyveli. Yeni türlere neden gerek var? Ülke olarak daha fazla mı araştırma/ geliştirme yapıyoruz?  Onlardan daha mı bilgili ve tecrübeliyiz?

Cevaplara gelelim;

 1. Amerika’da en son yapılan ıslah çalışmalarında daha çok peryodisitesi düşük (yani her sene meyve veren) ve mantari hastalıklara dayanıklı çeşitler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Yani biz 1960 lı yıllardan kalan türlerle bahçe kurarken Amerika’da onlarca yeni çeşit geliştirilmiş ve bunlarla büyük bahçeler kurulmuştur.
 2. Ülkemizde Batem tarafından 40 sene önce bir adaptasyon çalışması yapılmış ve daha sonraki yıllarda en küçük bir gelişme /geliştirme olmamıştır.
 3. Pikan Cevizi üreticileri için önemli olan meyvenin çok tutması değildir. Hatta salkımda maksimum 3-4 tane tutması tercih edilir. Böylece meyve seyreltme gibi zor bir işlemden üretici kurtulmuş olur. Ayrıca meyveler daha büyük olur.
 4. Fazla meyve tutan türlerde meyve iç doluluğu problemi daima yaşanır. Özellikle ağaç yaşlandıkça meyve sayısı artar ve salkımda 7-9 hatta çok daha fazla meyve olacağı için üretici için ciddi bir problemdir(İç doluluk az ve meyveler küçük olur). Örnek olarak Wichita , Mahan, Mohawk vb. türleri verebiliriz.
 5. Mantar veya Antraknoz en büyük problemlerdir dolayısı ile bu hastalıklara dayanıklı çeşitler geliştirmek ıslahçıların ana amaçlarından biridir. Wichita  gibi çeşitler çok verimlidir ve erkencidir ama hastalıklara dayanıksızdır. Aşırı derecede ilaçlama gereklidir. Özelikle sahil bölgelerinde.
 6. Hem üreticiler hem  de tüketiciler için Meyve büyüklüğü ve kolay kırılabilirlik en önemli konulardandır. Wichita büyüklük ve kırılabilirlik açısından ciddi sorunludur. Kırma tesislerinde tek parça olarak çıkarılması oranı çok düşüktür. Tüketiciler tarafından da kabuklu olarak tercih edilmemektedir.

Birçok madde daha sayabiliriz ama ana konulara odaklanalım.

Burada üniversitelerin ve araştırma kuruluşlarının yapması gerekeni yapıyorum ve kendi bahçemde yeni türlerin adaptasyon çalışmalarını yapıyorum ve sizlere yayınlıyorum. Bunun için de kimseden bir karşılık beklemiyorum. Ülkemize pozitif katkımız yeterli.

Bugün bahçede dolaşırken 3 yıl önce çeşit değiştirme aşısı ile aşıladığım 4 ve 6 numaralı türlerin meyvelerini gözlemledim. Sonuç gerçekten muhteşem;

 1. İdeal Meyve Büyüklüğü
 2. Salkımdaki ortalama sayıda meyve (3-4 lü salkımlar)
 3. Hastalıklara dayanıklılık

Özellikle 4 numaralı çeşidin karakteristik özelliğine değinmek istiyorum. Her yıl düzenli meyve veren bir tür ve ağaç büyüdükçe meyve büyüklüğü de artıyor. Bunun en önemli nedeni ise salkımdaki meyve sayısının 3-4 adet ile sınırlı kalması ve Wichita veya Mahan’da olduğu gibi 5-9 hatta daha fazla meyve tutmaması. Aşırı meyve tutmasını tekrar belirtmek istiyorum profesyonel üretici olarak istemeyiz çünkü yaz ortasında seyreltme yapmak gerekir. Ayrıca salkımda fazla meyve tutan çeşitlerde 10. yıldan itibaren var yılı , yok yılı çok ağır hissedilir.

Video’ larda sitemizin isminin ekranın tam ortada olmasının nedeni sitemizden video ve fotoğraf çalıp kendi sitelerinde ve çeşitli yerlerde yayınlayan sahtekarların işlerini zorlaştırmak içindir. Bunun için değerli üreticilerden anlayış bekliyorum

6 numaralı çeşit için söylenecek çok şey var aslında;

 1. Büyük Meyveler
 2. Hastalıklara en dayanıklı çeşit
 3. Çok kolay kırılması ve tek parça olarak çıkması

 

 

 

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Cart