Pikan Cevizi Bahçesi Kurmadan önce dikkat edilmesi gereken konular

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 2 Şubat 2013

nacono-pikan-cevizi-agaci

Değerli Pikan Cevizi üreticileri,

Pikan Cevizi yetiştiriciliği yapanların yanında bu işe başlamayı düşünenlere önemli bazı hususları hatırlatmak amacıyla önümüzdeki günlerde de devam edecek bir yazı serisi hazırlıyorum ve her hafta sürekli olarak yeni bir yazı ile sizlere tecrübelerimi aktaracağım.

Makelenin içinde yazdığım gibi bazı konuları ayrı başlıklarda daha sonraki günlerde detaylı olarak anlatmaya çalışacağım. Örnek olarak sulama ve Pikanların su ihtiyacı, toprak analizi için toprak örneği nasıl alınır, budama, gübreleme, pikan cevizi çeşidi seçimi, tozlama, pikan cevizi bahçesinin getirisi konuları ayrı yazılarda ele alacağım.

Sizlere faydalı olması dileklerimle

Tropikmeyveci

Abdurrahman Kuyucu

 

Bahçe Konum Analizi

Öncelikle bahçenin hasat yapmaya uygunluğu, su , elektrik gibi hayati ihtiyaçlar açısından uygun bir konumda olması çok önemlidir. Pikan Cevizi =Su ! Bu Pikan Cevizi Yetiştiriciliğinin temel formülüdür. Su, direkt olarak meyve kalitesi ve büyüklüğünü etkilemektedir. Bulunulan bölgenin iklim özelliklerinin iyi etüd edilmesi de diğer önemli bir kriterdir. İlkbahar geç donlara ve sonbahar erken donlarına maruz kalan bölgeler riskli bölgelerdir.

Drenaj

Pikan Cevizi , düz arazilerde yetişse de en iyi performansı hafif drenajlı arazilerde verir. Su baskınlarına karşı dayanıklı bir ağaçtır ve kökleri kısa sürede suyu emer , yine de uzun süreli baskınlar problem yaratır, verim ve kalitede de azalmaya yol açar.

Toprak ve Su

Pikan Cevizi yetiştiriciliği için düşünülen yerin, öncelikle Toprak Analizi yaptırılmalıdır. Toprak Analizinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili detaylı bir yazıyı da kısa sürede hazırlayacağım.

Pikan Cevizi pH yönünden 6.5 -8 arası yerlerde iyi yetişse de pH’ ı düşük(6.2-7) olan yerler tercih edilmelidir. pH bilindiği gibi ağaçların topraktan besinleri alabilmesine direkt olarak etki eder. Bu nedenle toprak analizi ağacın beslenme reçetesinin oluşturulabilmesi için son derece önemlidir.

Bol alüvyonlu ve derin topraklar Pikan Cevizi için idealdir. Mümkünse çok kumlu ve su tutma kapasitesi az olan topraklar tercih edilmemelidir.

toprak-katmanlari

Fidan ve Pikan Cevizi çeşidinin seçimi ve Pikan Cevizi bahçesi kurulumu

En iyi Pikan Çeşidi diye bir kavrama kesinlikle takılmamak gerekir. En iyi Pikan Cevizi yoktur, bulunulan bölgeye en uygun tür sizin için en iyi Pikan Cevizi çeşididir. 1000 ‘in üzerinde ıslah edilmiş, kalitesi ispatlanmış ve ticari üretimi yapılan Pikan Cevizi çeşidi vardır.

Meyve büyüklüğü, çeşit seçimi için önemli bir kriter olmamalıdır. Öncelikle iç randıman, kabuğun inceliği ve en önemlisi de lezzet öne çıkan kriterlerdir. Bunun yanında özellikle mantar ve diğer hastalıklara dayanıklılık kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Verimi direkt olarak etkileyen kriterlerden birisi de tozlayıcı seçimidir. İlk yazımda belirttiğim tozlayıcı türlerine göre seçim yapmak çok önemlidir. Pikan Cevizi Çeşidi seçimi ile ilgili bir yazıyı ve bir tabloyu da önümüzdeki günlerde yayınlayacağım.

Tohumdan üretilen fidanlarla bahçe kurma planı olan üreticiler için de en kritik konu şudur; Tohumdan çıkacak türlerin büyük oranda orijinine benzeyeceği düşünülür fakat, tozlanma ve ürünlerde kararlılık (hangi ağacın verimi ne kadar olur vs.) önemli bir konudur ve üretim planlaması yapmak zordur. Ayrıca her ağaç birbirinden farklı olacağından bakım konusunda da zorluk çekilecektir. Ama en önemli konu ise tohumdan üretilen fidanların aşılı olanlardan çok sonra meyve tutumuna başlamasıdır.

Ülkemizde ,yıllardır sadece güney ve sıcak bölgelerde Pikan Cevizi Yetiştiriciliği yapılabileceğine dair bir algı oluşturulmuştur fakat en kaliteli ve lezzetli türler Kuzey Pikanlarıdır. Kabuk kalınlığı ve meyvelerinin biraz küçük olması dışında içerik olarak daha yağlı ve lezzetli türlerdir. Kısaca söylemek gerekirse her bölgeye göre uygun bir Pikan Cevizi vardır. -35 derecelere kadar soğuk yerlerde bile Pikan Cevizi yetiştirebilirsiniz.

Pikan Cevizi Yatırımın geri dönüş süresi

Pikan Cevizi uzun vadeli bir yatırımdır. 4-6. seneden itibaren meyve almaya başlarsınız fakat ticari olarak getirisi 8-10 yaşlarında başlar.

Bazı türlerin ilk 10-15 yıl verimleri ve kaliteleri yüksektir. Ağaç olgunlaştıktan sonra ise bazı türlerde kalite problemi ve peryodisiteye eğilim başlar(Var yılı -yok yılı). Bu nedenle Pikan türünün seçimi son derece önemlidir. Bazı türler ise tam tersi ilk yıllar ortalama verimlidirler. Ağaç büyüdükten sonra gerçek gücünü gösterirler.

Verim ve getiri ile ilgili tabloları daha sonraki yazılarımda paylaşacağım fakat 8-10 yaşından sonra gerçek verim başlar ve ağaç başına kimi zaman 90 kg /yıl a kadar verim alınabilir ki bu miktar Pikan Cevizinin fiyatı göz önüne alındığında klasik cevizlere göre çok iyidir.

Yatırımın daha erken geri dönüşümü için kişisel önerim daha sık fidan dikmektir. 15.yıldan sonra da aradaki ağaçları keserek seyreltme yapmaktır. Bunu yaparken de tozlayıcıları uygun yerlere konumlandırmak gereklidir. Ayrıca ilk 15 yıl çok verimli olan ve erken meyve tutmaya başlayan türlere yer verilebilir(Örneğin Mohawk, Mahan, Wichita).

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369
3 Comments
  1. SLM ABDURRAHMAN BEY ANTALYA DAN 35-40KM UZALIKTA ANTALYA ISPARTA YOLU DA KARAÖZ BÖLGESİN DE PİKAN CEVİZİ BAHÇEM VAR AŞAĞI YUKARI 110-120 ADET AĞAÇ 5 SENE BİTTİ BU SENE 6.SENESİ OLAN VE BU SENE HER AĞAÇTA MEYVA VERDİ BUNUN PAZARLAMSIYLA İLGİLİ BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

    • slm gurtan bey 6 yaşında ağaçlarınız olduğunu söylemişsiniz 6 cı yaşında ağaç başına kg mını paylaşabilirmisiniz bizimle benim bu konuda bilgi almak istiyorum onun için …saygılar…

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart