Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

Pikan Cevizinde Gübreleme

0 comments

Pikan Bahcesi

Pikan Cevizi Yetiştiriciliğinde Su ve Güneş gibi iki hayati gereksinimden sonra en önemli konu Bitki besleme yani gübrelemedir. Uygun gübreleme ile maksimum verim ve bu verimin devamlılığı sağlanabilir.
Pikan Cevizi için ideal toprak pH’ ı 6.5-7.5 olmasına rağmen bu şartlara ülkemizde Pikan Cevizi yetiştirilebilecek yerlerde pek rastlanmaz(Genellikle bu değer birçok bölgemizde 8 – 8,3 dolayındadır). Dolayısı ile Pikan Cevizi için gerekli bazı makro ve mikro elementlerin ağaç tarafından alınabilmesi için uygun yöntemlerle gübreleme yapılması gereklidir. Etkin bir gübreleme programı için öncelikle bir önceki sene toprak ve eğer fidanlar dikili ise sonraki yıllarda yaprak analizi(Temmuz ayında-Ağustos ilk hafta arasında) yaptırmak gereklidir.

Not: İlerki günlerde pH ‘ın Pikan Cevizine etkileri ve toprak-yaprak analizi konularında da birer makale yayınlayacağım.

Pikan Cevizi gübreleme bakımından öncelikli 2 element Azot ve Çinko’dur . Fungusit ilaçlamasından sonra Pikan Cevizi yetiştiriciliğindeki en önemli ve zaman alıcı işlem bu elementlerin ağaca uygun zamanlarda verilmesidir.
Fidan dikimi sırasında genellikle ne organik ne de inorganik bir madde kullanılmaz. Hatta kökler ilk dikimden sonra toprağa alışana dek çok az müdahale edilmelidir. Dikimden sonra Haziran ayından önce Azot veya Çinko takviyesi yapılmamalıdır, sadece su verilmelidir.
Pikan , Çinko eksikliğine karşı çok hassastır ve ticari Pikan Cevizi yetiştiriciliğinde mutlaka Çinko eksikliği giderilmelidir. Çinko eksikliği gözlenen Pikanlarda gövdede zamk gibi akıntı olur.

Not: Yine Çinko eksikliği ve Pikan Cevizine etkileri konusunu da ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.

Uygun gübrelemenin maksimum ürün almada etkisinin yanında en önemli diğer etkisi ise PERYODİSİTEYİ AZALTMASIDIR.
Sürekli analizin önemini vurguluyorum bu makalede. Aşağıda 10-10-10 gibi bir gübre kullanılmalıdır gibi ibareler görülebilir. Aslında bunun en doğrusu toprak ve yaprak analizi sonuçlarına bakmaktır. Eğer toprakta yeterli Fosfor ve Potasyum var ise 10-0-0 gibi bir gübre kullanılabilir. Her zaman fazla gübreleme iyi sonuçlar doğurmayabilir. Makro ve mikro elementler yeterli miktarda kullanılmalıdır.

1.Yıl

Yabani otlar fidan gelişimini çok ciddi etkilediğinden ve topraktaki Azotu ciddi olarak tükettiğinden dolayı, ilk ve ikinci yıllarda fidanın yaklaşık 1 m çevresindeki yabani otlar mutlaka temizlenmelidir.
Eğer yeterli gelişim var ise Haziran ayında fidan başına 250 gr 10-10-10 veya 8-8-8 gübre verilmelidir. Genel bir kural olarak eğer elinizde 20-20-20 gibi bir gübre varsa kullanılacak gübre miktarı yukarıdaki miktarın yarısı olmalıdır (125 gr).
Yapraktan gübre uygulaması hem yabani ot oluşumunun önüne geçmek hem de daha etkili olduğu için tercih edilmelidir.

2.Yıl

Şubat – Mart ayında fidan başına 1 kg 20-10-10 veya benzer bir gübre uygulanır. Bu uygulama ağacın daha iyi gelişmesini sağlar , erkek ve dişi çiçek ve meyve tutumunda etkilidir. Diğer bir alternatif ise Azotun %60’ını İlkbaharda, %40 ini ise Mayıs son hafta veya Haziran başında uygulamaktır(Yapılan gözlemler bu yöntemin daha faydalı olduğunu ortaya koymuştur). Bu uygulama meyvenin içini daha iyi doldurmasını sağlar.
450 gr Çinko ise 3 ayrı uygulamada yapraktan verilmelidir. Uygulama araları 2 hafta olmalıdır. Uygulamaya Haziran ayında başlanır.

3.Yıl

Şubat – Mart ayında fidan başına 1,5 kg 20-10-10 veya benzer bir gübre uygulanır.
450 gr Çinko ise 3 ayrı uygulamada verilmelidir.

4.yıl ve sonrası

Yaprak analizi sonuçlarına göre bir önceki yıl kullanılan gübre miktarı artırılabilir veya fazla ise azaltılabilir.
Ayrıca her 5 yılda bir de toprak analizi yaptırmak çok faydalı olacaktır.

Aşırı gübreleme ağaca ciddi zararlar verebilir ve verimi düşürebilir. Fazla azot diğer meyve ağaçlarında olduğu gibi ağaçların ve dalların zayıflamasına ve kolaylıkla kırılmasına yol açar. Ağacı kış soğuklarına ve ilkbahar geç donlarına karşı zayıf düşürür. Diğer bir etkisi de meyve vermeyi geciktirmesidir.
Fazla budama yapıldığı yıl veya herhangi bir nedenden dolayı meyveler döküldüğü yıllarda gübreleme azaltılabilir veya atlanabilir.
Bütün bu bilgilerin dışında birçok detay mevcut fakat ağacın gözlemlenmesine , toprak türüne ve analiz sonuçlarına göre gübreleme programı değişiklik gösterebilir. Etkin gübreleme programı oluşturmak uzun yıllar ve tecrübe gerektirir.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.