Pawnee

Pawnee
Pawnee

Pawnee, 1963 yılında Mohawk ve soğuk iklimlere dayanıklı bir tür olan Starking Hardy Giant ‘ ın çarprazlanması sonucu elde edilmiş bir türdür.
Pawnee, meyvesinin büyüklüğü , hastalık ve soğuk iklimlere dayanıklılığı , erkenci bir çeşit olması gibi özellikleri dolayısıyla hem sıcak bölgelerde hem de soğuk bölgelerde yetiştirilen en kıymetli ticari pikan cevizi türlerinden biridir. Günümüzde dünya çapında en çok dikilen Pikan Cevizi çeşididir. Son yıllarda Pawnee kullanılarak yeni türler geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bunlardan en önemlisi Lipan’ dır.

Pawnee’ nin en önemli özelliği erken hasat edilmesidir. Yaklaşık 160-170 gün civarı vejetasyon dönemine ihtiyacı vardır. Bölgeye göre değişmekle birlikte hasat sezonu Eylül ayının ortalarından Ekim ayının ilk haftasına kadar olan bir dönemdir.
İlk on sene normal ürün veren Pawnee , olgunlaştıktan sonra gerçek özelliğini gösterir ve en üst düzeyde verime ulaşır. Pawnee peryodisite gösterme eğiliminde olan bir türdür. Yani bir yıl verimli diğer yıl az verimlidir. Ama verimli olduğu yıllardaki ceviz kalitesi çok üst düzeydedir. Meyve ağırlığı 8-9 gram arasında değişmektedir.

Özellikle çok nemli iklimlerde , mantara karşı orta düzeyde hassastır ve uygun ilaçlama gereklidir.

Pawnee bir “protandrous” yani Tip 1 bir Pikan Cevizi türüdür. Yani polen salınımı dişi çiçeklerin almından önce gerçekleşir. ‘Kanza’, ‘Lakota’, ‘McMillan’, ‘Schley’, Wichita  gibi türler Pawnee’ yi tozlamak için kullanılır.

Bir Pawnee ağacı hem genç yaşta hem de  ileriki yıllarda içi dolu de kaliteli meyve verir.

“Wichita ile karşılaştırıldığında ilk 10 yıl daha az verimlidir fakat gerçek performansını 10.yıldan itibaren gösterir(Diğer önemli bir çeşit olan Kanza gibi) . Peryodisitesi Wichita’ya göre daha düşüktür. “

Mahan ve Pawnee
Pawnee, genç yaşta ve ileriki yıllarda içi dolu de kaliteli meyve verir. Mahan meyveleri ise yaşlandıkça içi boşalır
Pawnee PİKAN CEVİZİ
Tescil Durumu
Optimum Hasat Dönemi 25 Eylül-5 Ekim
Soğuklama ihtiyacı
Periyodisite Durumu Az
Meyve olgunlaşma süresi (Tomurcuk patlaması- hasat zamanı) gün 170
1 kg’daki Meyve sayısı 100
Meyve iç rengi Açık esmer
Kabuk Kalınlığı İnce
Kabuktan ayrılma durumu Kolay
Tad ve Lezzet Lezzetli
Meyve ağırlığı (g) 9
Meyve iç ağırlığı 5,2
Meyve boyu (cm) 4,5
Meyve çapı (cm) 2,5
Randıman (%) 56
Kuru maddede yağ miktarı (%) 72
Çiçeklenme Tipi (%) Tip 1
Tozlayıcılar (%) Kanza, Wichita, Lakota