Pikan Cevizi bahçelerinde sık dikim sistemleri

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 4 Temmuz 2018

Değerli pikan cevizi üreticileri
2011 yılına kadar ülkemizde kurulan pikan cevizi bahçelerinin bir çoğunda 8m x 8 metre gibi bir dikim sistemi benimsenmiş idi. Aslında Batem uzmanları veya fidancıların önerisi ile desek daha uygun olur.
8m nin 8-10 yıl içinde Pikan ağaçlarının hızlı büyümesi ve araları tamamen kapatması, fazla kalabalıklaşmanın yol açtığı verim kaybı nedeniyle uygun bir dikim aralığı olmadığı aşikardır . Hatta öyle bahçeler var ki verim 10.yılı bulmadan neredeyse %30’lara iniyor. Bunun nedeni ağaçların çok sık olmasından dolayı tozlanma olmamasıdır (Çünkü tozlanma rüzgar ile oluyor ve sık bahçelerde rüzgar polenleri taşıyamıyor) .

10 yaşında 8mx8m dikilmiş bir bahçe- O kadar sık ki, bahçe yüzeyine hiç güneş gelmiyor ve rüzgarla tozlanma imkanı yok

10 yaş Pikan Cevizi Bahçesi

Bahçe yüzeyinin yüzde 60 dan fazla kalabalıklaşması direk verim kaybına yol açar.

Aşağıdaki bahçe ise yine 8m dikilmiş. Ağaçlar dikey olarak büyümüşler ve verim neredeyse sıfır.

Kalabalıklaşmış bir Pikan Bahçesi

Tabii bunun yanında ileri görüşlü olup da 12×12 metre veya 13 x 13 metre aralıklarla da bahçe kurulduğunu nadir de olsa gördüm ama bunların sayısı birkaç taneyi geçmiyor.

Aşağıdaki fotoğraf 40 yaşında bir Pikan ağacına ait;

40 yaş Pikan Cevizi Ağacı

40 yaş Pikan Cevizi Ağacı

Ben ise bu işe başladığımdan itibaren minimum 10 metre aralıklarla bahçe kurulması gerektiğini söyledim. Kendi bahçelerimde ise 12 x 12, 12 x 6 gibi sistemleri uyguladım.

Birçok üreticiden neden sık dikim yapmadığımız ile ilgili çok soru geliyor.
Bu güne kadar bizi engelleyen en önemli faktör ülkemizde sık dikime uygun pikan cevizi çeşitlerinin olmamasıydı. Dolayısıyla yukarıda resimleri ile anlatmaya çalıştığım gibi klasik çeşitlerle sık dikimlerde istenmeyen durumlar meydana geliyordu.

Geçtiğimiz yıllarda sık dikime uygun pikan cevizi çeşitlerini ülkemize getirerek bahçelerimizde denemeye başladık ve sonuçlarını da yavaş yavaş alıyoruz.
Bu yıl itibariyle 9 x 6 metre pikan cevizi bahçelerinin kurulumuna başladık.
Geçen yıl 3.5 dönümlük bir alanda 9 x 6 dikim yaparak önümüzdeki yıllarda üreticilere bahçe kurmadan bu sistemi görme imkanı sağladık. Bu sistemde dönüme 18 adet fidan dikiyoruz. ilk seyreltme yani yaklaşık 10 yıl sonra bahçe 12m x 9m ye dönüşüyor. 25-30 yıl sonra da 9m ye diktiğimiz ağaçları kesip nihai şekil olan 18m x 12m bahçe düzenini elde ediyoruz.
Her pikan cevizi çeşidi ile sık dikim yapmak mümkün değildir. Çünkü bazı pikan cevizi çeşitleri yayvan, bazıları ise dik gelişir. Sadece yatay veya dikey gelişmesi de yeterli bir kriter değildir. Sık dikim yapılacak çeşidin hem dikey gelişim göstermesi hem de çok erken meyve vermesi gereklidir. Ayrıca üçüncü ve en önemli nokta da ağaç büyüdüğünde gölgelenme durumunda dahi meyve vermesi gerekmektedir. Bu kriterlere uyan sadece birkaç pikan cevizi çeşidi bulunmaktadır.
Bu yıl ön sipariş ile sık dikime uygun pikan cevizi çeşidimizin de üretimine ve satışına başlıyoruz.
Geçen yıldan söz verdiğimiz üreticilerin dışında bu sistemle bahçe kurmak isteyenlerin şimdiden sipariş vermelerini tavsiye ediyorum.
Şimdi gelelim teknik detaylara ve bu yeni çeşit ile kurulacak bahçelerdeki kârlılık durumuna;
Değerli pikan cevizi üreticileri her zaman söylediğim gibi bir pikan cevizi ticari potansiyele ideal şartlarda 5 yılda gelmektedir.
Çeşitlere bağlı olarak bazen 7-8. yıllarda dahi meyve vermeye başlayan çeşitlerde bulunmaktadır.
9 x 6 metre sisteminde kullandığımız sık dikim çeşidi 4 yılda ticari potansiyele ulaşmaktadır. Meyve vermeye ise 2-3. yıllarda başlamaktadır.

Fotoğraftaki fidan 2 yaşındadır.

Sık Dikim Pikan Çeşidi

Sık Dikim Pikan Çeşidi

Geçici pikan cevizi ağacının yaklaşık olarak gelişime bağlı olarak 8 ila 10.yıllarda aradan çıkarılması gerekmektedir.
Dolayısıyla geçici pikan cevizinin bahçedeki verim süresi sadece 4 -6 yıldır.

Kodu 28 olan bu sık dikim Pikan Cevizi türü herhangi bir ağaca aşılandığında bir sonraki sene meyve vermeye başlamaktadır. Yeni dikilen fidanlarda ise 2. yılda ciddi olarak meyve tutumu görülmektedir. Aşağıda yeni aşıladığım bir ağaçtaki(28 numara) meyve tutumunu görebilirsiniz;

Pikan Cevizi Meyve Tutumu-28 Numara

28 numaralı çeşidin Meyve büyüklüğü Wichita ya yakın olmakla birlikte ondan çok daha kolay kırılmaktadır.
Hasat tarihleri karşılaştırıldığında ise Wichita Kasım ayının ilk haftasında hasat edilirken 28 numara ise Ekim ayının ilk haftasında hasat edilmektedir.

Sık Dikim Pikan Çeşidi

Şimdi bazı üreticiler şunu soracaktır; Peki biz bu çeşidi neden geçici ağaç olarak düşünüyoruz?
Bunun nedeni 28 numaralı çeşidin çok verimli olmasından dolayı 10. Seneden sonra verimin aşırı derecede artması ve Bundan dolayı da meyvenin yeterli büyüklüğe ulaşamaması, bazen de içini tam dolduramamasıdır. Meyve seyreltmek münkün ama çok zor olduğu için pek önerilmemektedir. Diğer bir konu da meyve büyüklüğünün Wichita gibi ortalama boyutlarda olmasıdır.

Aşağıdaki tablo 9×6 bir bahçe için yaklaşık verim değerleridir ve Amerika’daki 10 yıllık bir araştırmanın sonucudur. Kendi bahçelerimizde henüz 3 yıldır deneme yapıyoruz sanırım önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’deki değerleri de yayınlarız. Ama bu değerler kesinlikle Amerika’dan çok daha fazla olacaktır. Çünkü bizim iklim Pikan için çok uygun ve topraklarımız da daha verimlidir.

9x6m dikim sistemi ile (kg/Ağaç-28 numaralı çeşit) 9x6m dikim sistemi ile (kg/Ağaç-Kalıcı çeşit) 1 dönüm için Toplam Getiri(9×6) kg fiyatı 25 TL 1 dönüm için Toplam Getiri(10×10) kg fiyatı 25 TL
Yıl 4 4 0 800 0
Yıl 5 7 2 1900 500
Yıl 6 12 5 3650 1250
Yıl 7 20 15 7750 3750
Yıl 8 30 25 12250 6250
About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369
One Comment
  1. Abdurrahman Bey merhaba, çok aydınlatıcı, çok bilgilendirici ve kafamdaki neredeyse tüm soruları cevaplayan bir yazı olmuş. Pikan cevizine dair bildiğim ne varsa sizden öğrendiğimi belirtebilirim. Bu konuda size minnettarım. Mükünse gelir hesaplama tablosunun içinde tahmini de olsa bir bahçenin yıllık ne kadarlık bir gideri olabileceğini ekleyebilir misiniz?

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart