Pikan Cevizi Bahçesi Kuruluşu -Bahçe düzeni

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 19 Temmuz 2014
Pikan Cevizi Bahçesi

Pikan Cevizi Bahçesi

Bahçe Düzeni

Pikan Cevizi Bahçesi tesis edilirken kısa ve uzun vadeli beklentiler göz önüne alınmalıdır. Pikan Cevizi bir tarım yatırımı olarak oldukça uzun vadeli bir yatırım olduğundan, Fidanlar büyüyüp ticari olarak geri dönüşüm başlayana dek bahçe ara ürün tarımı veya hayvancılık ile değerlendirilebilir. Ara ürün olarak en çok kullanılanlar; soya, buğday, mısır ve darı’dır. Ayrıca diğer yem bitkileri de üretilebilir. Ülkemizin Pikan Cevizi yetiştirilebilecek alanları Amerika ve diğer Pikan üreticilerinin olduğu ülkelerle karşılaştırıldığında çok verimli olduğundan bir pikan cevizi fidanı, bakıma da bağlı olarak 2 yıl daha erken ticari verime gelebilmektedir. Bunu kurduğumuz Pikan Cevizi bahçelerine ve daha önce kurulmuş bahçelere bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle Amerika gibi büyük üretici ülkelerin 8-10 yıllık ticari geri dönüşüm süresi ülkemizde 8, hatta Akdeniz , Ege ve Güneydoğu bölgelerimizde 6-7 yıllara düşebilmektedir. Böylece ara ürün yetiştirme sadece 4-5 yıl için geçerli olabilmektedir. Hatta Pikan üreticileri, fidanların ara ürün hasadı sırasında zarar görme olasılığından dolayı ,ara ürüne yer vermeyebilirler.

Benim önerim ; küçük bahçelerde ara ürüne yer vermemek , sık dikim yapmak(6mx12m). Yabani ot ile mücadeleyi ise ön plana çıkarmaktır.

Şu ana kadar belirttiğimiz noktaları da gözönüne alarak ara ürün yetiştirip yetiştirmeyeceğinize (ara ürün için çift sıralı dikim) karar verdikten sonraki adım ise hangi Pikan Cevizi türlerinden bahçe yapacağınıza karar vermektir. Pikan Cevizi bahçesi kurmadaki en önemli konu tür seçimidir. Ülkemizde yıllardır Mahan, Wichita yoğunlukta olmak üzere Choctaw ,Burket ve Western gibi çeşitlerle küçük bahçeler kurulmuştur. Bu çeşitler sıcak iklim çeşitleri olduğundan ve meyve olgunlaşması için uzun süre gerektiğinden , üretim alanları güney bölgelerimizle sınırlı kalmıştır. Önümüzdeki yıllarda daha ılıman ve soğuk iklim pikan çeşitleri ile bu alanların dışına çıkılacağını öngörüyoruz.

Pikan Cevizi Çeşidi Seçimi

Gelelim tür seçiminde dikkat edilecek konulara;

Öncelikle şunu belirtmek isterim; Her Pikan Cevizi türü her iklim şartlarnda optimum ürün veremeyebilir. Çok nemli veya kuru havaya sahip iklimlerde farklı türleri yetiştirmek gerekebilir. Bulunduğunuz bölgeye en uygun çeşidi seçmelisiniz. En verimli ve en iyi çeşitlerden bahçe kurabilirsiniz fakat seçtiğiniz tür mantara çok hassas ise bir süre sonra mantar belirtileri başlar ve hem ağaç hem de üründe kalite ve verim düşüklüğü başlar. Tür seçiminde aşağıdaki kriterlere göre karar verilir;

1.Hastalıklara karşı dayanıklılık

Pikan Cevizi Bahçesi-Scab

2.Erken yaşta verime başlaması

3.Ceviz Kalitesi (Renk, büyüklük ve lezzet)

Aşağıdaki fotoğraftaki ilk sıradaki meyve eti randımanı kabul edilebilir seviyedir. Diğerleri tam olarak içini doldurmamış meyvelerdir.

Pikan Cevizi Bahçesi-İç Rengi

Aşağıdaki fotoğraftaki ilk sıradaki meyve eti rengi ticari olarak kabul edilmektedir.

Pikan Ceviz-Renk

4.Peryodisiteye yatkınlık (Var yılı/yok yılı, Bazı türlerden bir yıl ürün alınır diğer yıl alınmaz veya az alınır)

Kanza , Kiowa gibi çeşitler mükemmel iç randımanı olmasına rağmen yok yılında verim çok düşük olmaktadır. Desirable gibi çeşitlerde ise peryodisite en düşük seviyelerdedir.

5.İlkbahar ve sonbahar donlarına karşı dayanıklılık

Bulunulan bölgenin iklim koşullarında donlara rastlanılıyorsa Western gibi türler veya Kuzey Pikanları düşünülebilir

Yukarıdaki kriterlerden ve bulunduğunuz yörede daha önce kurulmuş Pikan bahçelerinden de faydalanarak tür seçimi yapılabilir. Tür seçimi yapılırken en önemli nokta Mantar ve kara lekeye karşı dayanıklılıktır.

Dölleyici seçimi ve bahçedeki konumu:

Bundan sonraki en önemli nokta ise uygun dölleyici seçimidir. Bir Pikan bahçesi ,Tip 1 ve Tip 2  olmak üzere minimum 2 türden oluşmalıdır. Biz bu rakamı 4 e kadar çıkarmayı öneriyoruz. Pikan Bahçesi kurulumunda genel eğilim dölleyici türlerin en az %20 olmasıdır. Dölleyici ile ana çeşit arası teorik olarak 100 m  olabilir fakat optimum tozlanma için önerilen değer en fazla 50 m’dir. Daha önce belirttiğimiz gibi Pikan bahçesindeki birden fazla dölleyici çeşidin varlığı tozlanmayı ve dolayısıyla ürün tutumunu garanti alır. Dölleyici yerleşimi için birkaç farklı düzen vardır: Bunlardan ilki her 5 ağaçta bir dölleyici dikimidir. Bunun bazı dezavantajları vardır. Ana ve dölleyici çeşidin farklı zamanlarda hasat edilmesi bir zorluktur. Ayrıca geçici ağaçları planlarken dikkatli olunmalı, 15-20 yıl sonra geçici ağaçlar kaldırılırken uygun sayıda dölleyici mutlaka bahçede kalmalıdır.

İkincisi ise bir sırayı komple dölleyici olarak planlamaktır. Bu durumda hem hasat hem de bakım kolaylaşır.(Bkz. Blok Dikim)

Sık Dikimde geçici Pikan Cevizi ağacı seçimi:

Eğer sık dikim yapılacaksa, geçici ağaçların çok erken verime başlayan türlerden seçilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde sık dikimin bir anlamı kalmaz. Sık dikim için önerdiğimiz, çok erken verime yatan ve verimli geçici ağaçlar; Wichita, Kiowa, Cheyenne, Caddo, Cape Fear gibi türlerden seçilmelidir. Bu türler 5-6 yaşlarında ciddi verime ulaşırlar ve bahçe yatırımının hızlı geri dönüşümüne büyük katkıda bulunurlar. Diğer türlerde bu rakam 6-8 yıllara kadar uzayabilmektedir.

Not: Burada ilk verime başlama değil ekonomik olarak verim yaşından söz etmekteyiz. Belirttiğim türler normal şartlarda 3-4 yaşlarında meyve tutmaya başlar.

Pikan Bahçesi Düzenleri:

Çift sıralı sistem

Bu sistem ara ürün yetiştirmek için idealdir.

Pikan Cevizi Bahçe Düzeni

Klasik Seyreltmeli Sistem

Pikan Cevizi Bahçesi Düzeni

Bu sistem çok büyük bahçeler için idealdir. Bu sistemde fidanlar 9×12 olarak dikilir ve ilk seyreltmede bu aralık minimum 15 m’ye yükseltilir(Genellikle 15-20 yaş civarında ağaçların büyümesine bağlıdır). İlk seyreltmede bahçedeki ağaçların %50 ‘si kesilir. İstenirse bu ağaçlar başka bir yere nakledilebilir ama bu pahalı ve zor bir işlemdir. Ayrıca ağaçların yeni yerine alışması 4 seneyi bulabilir.

Ağaçların büyümesi ve bahçe yüzeyine güneş ışınlarının düşmesi engellendiği zaman verim düşeceği gibi ağaç dallarında ışık alamama nedeniyle hiçbir neden olmadan çürümeler görülebilir. Bu nedenle her zaman belirttiğim gibi güneş , verimli bir Pikan Cevizi Bahçesinin en gerekli etmenlerinden biridir.

İlk seyreltmede bahçe düzeni elmas veya baklava düzenine dönüşür. Çoğu zaman bahçede 2. ve son seyreltmeye gerek kalmayabilir. Ama çok verimli ve ağaçların büyük boyutlara ulaştığı bahçelerde 2. seyreltme yapılır. Böylece  18 x 24 m düzene ulaşılır.

Yukardaki örnek şemada  nihai olarak Pawnee ve Kanza’dan oluşan bir bahçe tasarlanmıştır. Kiowa ve Wichita gibi ilk 15 sene çok erken verime başlayan ve çok verimli türler geçici ağaç olarak kullanılmıştır.

Blok Dikim

Bu sistem bakım, hasat ve yönetimi kolay olduğu için çok tercih edilmektedir.

Üç sıra ana çeşit, 2 sıra dölleyici çeşit şeklinde dikim yapılır. Aralıklar istenildiği şekilde 12 x 12 veya daha fazla olabilir.

Blok Dikim

Her 5. sıradaki 5.ağaçta bir dölleyici

Bu sistemde her 5. sırada 5.ağaç  dölleyici kullanılır.

Her 5. ağaçta bir dölleyici

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369
One Comment
 1. Sayın Abdurrahman kuyucu, öncelikle yazılarınızdan samimi ve gerçekçi olduğunuzu anlıyorum, teşekkür ederim. Ben Kayseri’den yazıyorum, belki inanmayacaksınız ama yaklaşık 5 yıl önce ceviz furyası had safhada iken; gerek fidan satıcıları (dürüst olanları tenzih ederim), gerekse “cevizden kısa yoldan köşeyi dönerimcileri” izliyorum, hem netten hem de denk geldikçe bahçelere bakıyorum. Ve korkunç bir rant ve hayal satıldığından emin oldum artık “iyi ki bu işe girmemişim” diyorum şimdi. Şöyle ki; fidancı fazla fidan satmaya, bahçe kurmaya çalışanlar ise zengin olma hayali ile; fizibilite, gelir-gider tablosu, risk analizi, yeterli ve gerçek zamanlı çalışmadan “kendi kendine büyür”, pazar durumu vs… Olmadan “cevizin kilosu 25 lira, ben 1000 ağaç diksem; 3 yaşında chadler 25 kilo veriyorMUŞ(!) 25000×25= 625.000 TAMAM! Hemen; tarla(bahçe) temini, toprak analizi, 1 dönüme (dekara) ne kadar çok dikerim 6.4×4 vs. Dekara 40 ağaç sığdırma, fidancıya koşup binlerce sertifikalı (mavi olacak illa) vs. kepçe ile 1×1 dikim çukuru ve gübresi, gelişi güzel dikimler, hemen herek bağlama… vs… Bu işi profesyonel yapanlar chadler cinsi yandal verimi yüksek cinslerin bile bahçelere çok çok iyi baksa bile vaad ettiklerini yapanların sayısı çok çok az. Bunları, sizin samimi açıklamalarınıza binaen yazdım, gerçekçi olduğunuz için teşekkür ederim. fidan satmaktan (kakalamaktan) çok gerçekleri yazmışsınız.
  Klasik cevizde 50 dekar, 100 dekar bile ticari hale gelmeyecek bence, şöyle ki; 2000 dekar chandler (adıyaman), 1.700 dekar Fernor (sivas) gibi devasa tesisler kuruldu gelecekte piyasayı bir kaç firma ele alır diye düşünüyorum. Birde şu an en iyi kabuklu ceviz, bahçeden 15-22 tl arasında çiftçiden alınıyor. Maksimum, internet arayıcılığı ile baksınlar 8 liralar, yeşil kabuklu ise 3 liralar gibi rakamlar dönüyor (?) 5 yıla yakındır izlemekteyim süreci sadece pazar payı için bile pikan cevizi tercih edilebilir bence, ileriyi düşündüğüm için böyle yazıyorum. Tatmak nasip olmadı ama araştırdığım kadarıyla pikanlar çok lezzetli bunu çoğu kişi atlıyor aslinda, chadler saman gibi (diğerlerini yemedim fernor vs. Pedro, fernette vs.) çok uzattım ve dağıttım belki affola…
  Abdurrahman bey, kısmet olursa bir yıla ya da biraz fazla süre sonra, Mersin ili için pikan yetiştiriciliği yapmayı planlıyorum, ailemden bazıları orada ikamet etmekte numaranızı ve adresinizi aldım, Allah nasip ederse sizinle bizzat tanışıp fikirlerinizden yararlanıp, beraber sizin rehberliğinizde projelerimi danışıp hayata geçirmek isterim.
  Sevgili pikan cevizi sevenlere sizlere başarılar dilerim.
  (Hakkınızı helal edin)

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Cart