Pikan Cevizi – En Çok Sorulan Sorular

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 14 Şubat 2013

 

Bu sayfada en çok sorulan sorulara kısa cevapları bulabilirsiniz. Bu sayfa sizden gelen sorular doğrultusunda sürekli güncellenecektir.

 

Pikan Cevizi nerede yetişir?

Pikan Cevizleri hem sıcak hem de soğuk iklimlerde yetişir. Buradaki önemli konu toprağın verimi ve sulama gibi faktörlerdir. Ceviz yetişebilen birçok bölgede Pikan Cevizi de yetiştirilebilir. Kısaca Pikan Cevizi sadece sıcak iklim cevizi değildir.

 

Pikan Cevizi ağacım var meyve de veriyor fakat içi boş?

 • Muhtemelen sıcak iklim Pikan Cevizlerinden birini uygun olmayan bir iklimde yetiştiriyor olabilirsiniz. Uygun bir tür seçilmelidir.
 • Tozlanma tam olarak gerçekleşmemiş olabilir.
 • Sulama yeterli değildir.
 • Toprakta Çinko eksikliği olabilir

 

Tek Pikan Cevizi ağacı meyve verir mi?

Bazı Pikan Cevizleri tozlayıcı olmadan da meyve tutabilir fakat meyveler küçük ve daha az kaliteli olduğundan ticari yetiştiricilikte 2-3 farklı ve birbirini tozlayan çeşit ile bahçe kurulur.

Kısmen kendine verimli  olan ve kaliteli bir çeşit olan Yates 127 isimli soğuk iklim Pikan türü de vardır.

 

Pikan Cevizi fidanı ne zaman meyve verir?

Pikan Cevizi yetiştiriciliği uzun vadeli ama karlı bir yatırımdır. Türden türe ve yöreye göre çok değişkenlik gösterir. Meyve verme yaşları 4-12 yaş arasında olabilir. Örnek olarak Pawnee 4-6 yaşlarında meyve tutmaya başlar. Kanza ise 5-7 yaşlarında meyve vermeye başlar. Wichita ise en erken meyve tutmaya başlayan çeşitlerdendir.

 

Pikan Cevizinden ne kadar ürün alınır?

Bu soruyla ilgili bir tablo hazırlıyorum. Yaklaşık değerleri yakında yayınlayacağım. 15 yaşında ortalama 60 kg. 8 yaşlarında 15-25 kg civarında meyve alınabilir. Antalya ikliminde 6 yaşında bir Choctaw veya Wichita çeşidinden 10 kg ve üzeri ürün alınabilmekte.Bunlar minimuma yakın değerlerdir. Bakıma ve ortama göre bu değerler 2 katına kadar çıkabilir.

Verim için çeşit seçimi çok önemlidir. Önemli olan geçici ve kalıcı ağaçlar için uygun bir strateji geliştirmektir.

 

En İyi Pikan Cevizi Çeşidi hangisidir?

Ticari Pikan Cevizi Yetiştiriciliğinde En iyi çeşit yoktur. O bölgeye en iyi uyum sağlayabilecek çeşit en iyisidir.

Ama bizim birçok bölge için önerimiz Pawnee  olmaktadır. Lipan, Wichita, Mohawk, Desirable, Lakota, Mandan, Nacano , Kanza ile Oconee önerdiğimiz ticari türlerdir.

Ayrıca Mohawk ve Mahan’ı da geçici ağaç olarak önermekteyiz.

Kuzey Pikan Cevizleri ve Sıcak İklim Pikan Cevizlerinin tadı aynı mıdır?

Fotoğraflarda görüldüğü gibi, Kuzey Pikan Cevizleri biraz küçük meyvelidir. Fakat tadı daha yağlı ve lezzetlidir.

Büyük meyveli sıcak iklim türlerine göre daha tatlıdır. Bütün Pikan Cevizi türlerinin ülkemiz insanının damak tadına hitap ettiğini söyleyebiliriz. Genel bir gözlem olarak belirtmek gerekirse; Pikan Cevizini tadan insanların geneli diğer cevizleri ikinci plana atmaktadırlar.

Pikan Cevizi Normal Ceviz üzerine aşılanabilir mi?

Pikan Cevizi ile Klasik Ceviz farklı ailedendirler. Ticari yetiştiricilikte ceviz üzerine pikan aşılı fidan kullanılmaz.

Tam tersine pikan üzerine ceviz aşılamalarında daha olumlu sonuç alınır.

 

Klasik Ceviz Bahçem var, yanına Pikan Cevizi dikmek istiyorum, Birbirlerini tozlarlar mı?

Hayır, Kesinlikle ne tozlama ne de melezleme gerçekleşir. Birbirinin kalitesini bozmazlar.

Pikan Cevizi neden klasik cevize göre pahalıdır?

En çok sorulan sorulardan olduğu için detaylı ve örneklerle cevap vermek istiyorum. 2014 fiyatlarına göre kabuklu bir klasik cevizin kg fiyatı 25 TL ‘dir. Pikan Cevizi ise 45 TL.  Yaklaşık 2.5 kg klasik cevizden 1 kg iç ceviz çıkmaktadır (Ortalama randıman %40 dır. Bazen 45 olabilir). Pikan Cevizinden ise 1.5 kg cevizden 1 kg iç meyve alınmaktadır. Bu durumda 1 kg klasik iç ceviz için ödenen ücret 62.5 TL yi bulabilmektedir. Pikan Cevizinde ise 67.5 TL’ dir. Görüldüğü gibi aradaki fark çok azdır.

Pikan Cevizinin kullanım şekilleri?

Pikan Cevizleri , klasik cevizler gibi tüketilebilmektedir. Bunun yanında özellikle kuru yemiş sektöründe birçok alternatif tüketim şekilleri mevcuttur. Ballı , pekmezli, tuzlu olarak ve çok değişik soslarla da satışa sunulmaktadır. Ülkemizde şimdilik sadece doğal olarak ce tuzlu olarak raflarda yer almaktadır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369
One Comment
 1. Pikan cevizinin Ömrü nedir?

  ortalama 5 ila 8 yıl Arasında verime Başlıyor, 100 Dönüm bir bahçe yaptık 10 yıl bekledik, bu beklemeye göre bahçe  ne kadar süre üretim yapar?

   

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Cart