Pikan Cevizi hasadı devam ediyor

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 4 Ekim 2019

Değerli Pikan Üreticileri ve Pikan severler,

Bu yıl hasat mevsimi neredeyse 10 gün geç geldi. Her yıl böyle küçük farklılıklar olabiliyor.

İlk önce 12 numaralı çeşidimiz başladı 26 Eylül ‘de. Bunu 3 numara ve 13 numara takip etti.

Kasım ayının 4 ünde ise 4 numaralı çeşidimiz in hasadı başladı. Bu yıl kalite çok iyi. Geçen yıl ilk ürünleri almaya başladık. Bu yıl ilk kez ticari anlamda yeni pikan cevizi çeşitlerinin istatistik kaydına başladık. Verim olarak 2 ve 3 numaralı çeşitler muhteşem. Ama kalite ve büyüklük olarak 4,6,12 numaralı çeşitler harika. Bu çeşitlerin en önemli özelliği yaş ilerledikçe verim ve kalitenin daha da iyi olması.

Bu yıl ilk kez 33 numaralı çeşidin hasadını yaptık. Meyve kalitesi mükemmel, boyut olarak orta seviyede ama verim çok iyi. Gelecek yıl da bu çeşidi gözlemledikten sonra patentini alarak üreticilere sunabiliriz.

13 numaralı çeşit ise meyve büyüklüğü dışında lezzet, kalite ve kolayca kırılabilme bakımından en iyi çeşit diyebiliriz.

2 ve 12 numaralı çeşitlerin meyve büyüklüğü ve kaliteleri birbirine yakın ama verim olarak ilk yıllarında 2 numara çok üstün.

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart