Pikan Cevizi ile ilgili genel tanımlar

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 22 Ocak 2013

Değerli Ziyaretçiler ,
Sitedeki ilk yazıma aşağıdaki terimleri açıklayarak başlamak istedim. Çünkü pikan cevizi yetiştiriciliği ile ilgili konuşurken bunları çok sık kullanacağız. Her hafta yeni bir makale ile Pikan Cevizi üreticiliği ile ilgili detaylara yer vereceğiz.

Pikan Cevizi ile ilgili genel tanımlar

Bir pikan fidanı(Çöğür) insan tarafından ekilmiş bir pikan cevizinden çıkar. Çoğu durumda fidenin ana ebeveyni bellidir ve ceviz bu ebeveynin ismine göre isimlendirilir. Örneğin Stuart cinsi bir ağaçtan gelen bir fide de Stuart’ tır. Aşısız pikan ağaçlarının verimliliği ve meyvesinin kalitesi ağaçtan ağaca oldukça değişkendir. Dolayısıyla ticari pikan cevizi yetiştiriciliğinde kullanılmaz. Aşılı Pikan Cevizi ile kurulan bahçelerde yaklaşık olarak verimleri bellidir ve planlamanızı daha rahat yapabilirsiniz.


Botanik sınıflandırmadaki çeşitlilik pikan türlerinin alt ayrımından kaynaklanır. Cultivar (Kültür) sözcüğü tarımsal çeşitlilik teriminin kısaltmasıdır. Bu kullanım , sayısı artan ıslah edilmiş genetik olarak insan yapımı olan türlerin sayısının artmasıyla yaygınlık kazanmıştır. Tarım alanlarında en çok kullanılan ve tanınan kelime çeşitliliktir. Buna göre bir çalışma terimi olarak cultivar (kültür) ve çeşitlilik eş anlamlı olarak kullanılabilir.
Kağıt kabuk terimi yaygın bir kullanım olarak Pikan Cevizi Endüstrisinin ilk yıllarından bu yana kullanılmıştır. İlk kullanımlarında bu terim herhangi bir çeşitliliği belirtmeden iri ve ince kabuklu pikan cevizlerini belirtmek için kullanılmıştır. Bu kullanım bu gün bile hala büyük bir kısım tüketici ve üretici arasında yaygındır.

Botanik Bilgiler

Pikan Cevizi, Amerikan yerlilerinin dilindeki algonquin sözcüğünden gelir. Bu kelime kırılması için taş gerektiren cevizleri belirtmek için kullanılır. Pikanların tarihi 16. Yy.’ la kadar gider . Menşei Orta ve Doğu Kuzey Amerika ve Yeni Meksika Eyaletinin nehir vadileridir. George Washington ve Thomas Jefferson 1700 lü yıllarda Pikan Cevizi ağaçlarını dikmişlerdir . Washington , Pikanları Missisipi Cevizleri olarak adlandırdı. Pikan ağaçları muhteşem boyutlara ulaşabilir , boyutları 20 ila 30 m arası olur ve bazen 50 m ve daha uzun boylara kadar uzayabilirler. 150 yaşındaki aşısız pikan ağaçlarının yarıçapları 1 m’den fazladır.

Pikan Cevizi , genetik olarak Carya türünün bir üyesidir.
Pikan ağaçlarının yapısal özelliklerini ve çiçekleme alışkanlıklarını bilmek ve anlamak ağacın gereksinimlerini karşılamak için önemlidir. Pikan ağaçları tek evciklidirler. Aynı ağacın üzerinde hem dişi hem erkek çiçekler vardır ve bunlar farklı konumlarda bulunurlar. Erkek pikan çiçeği (Resim 1), salkım şeklindedir , polenleri sağlar. Dişi çiçek ise, cevizi oluşturur. Pikan çiçek demetleri birçok dişi organ içerir ve bunların her biri çekirdekli bir meyve oluşturma kapasitesine sahiptir. Bir çiçek demetindeki dişi organ sayısı çeşitlilikten ve yetiştirilme koşullarından etkilenir.
Pikan ağaçları dikogamdır, yani polenlerin açığa çıkışı ile dişi organların alıcılığı farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu nedenle Pikan ağaçları polenlemeye ihtiyaç duyar ve bunun için farklı bir çeşit ya da aşısız bir ağaç kullanılır. Araştırmalar göstermiştir ki; Aşılı Pikan Cevizlerinde , dişi organlar alıcı olduğu zaman , polenlerini açığa çıkarsa , döllenme gerçekleşse bile meyve dökülmü fazla olur ve cevizler daha ufak olur. Bu nedenle çapraz döllenme kendi kendine döllenmeden daha verimlidir. Bu konuya çok detaylı değineceğiz. Tip 1 ve Tip 2 dediğimiz farklı çeşitlerden bahçe kurmak gerektiğini çok iyi kavramak gerekir.

Pikan Cevizi - erkek cicek

Resim 1 -Erkek Pikan Cevizi Çiçeği

erkekvedisipikancicegi

Resim 2 – Erkek Çiçek ve Potansiyel Filiz, yaprak ve dişi çiçekler

Polen dökümü ile dişi organların alıcılığı arasında iki türlü ilişki vardır ;
l Protandri, polenler dişi organların alıcılık zamanından önce dökülür. (Tip 1)
l Protojin , polenler dişi organların alıcığından sonra dökülür. (Tip 2)
Kısaca söylemek gerekirse Pikan Cevizleri ya Tip1 ya da Tip 2 dir.

Pikan Türleri:

Tozlanma Şekli : Tip 1 Protandri (Pollen yayılımı ilk, dişi çiçeklerin alımı sonra)

Western , Desirable , Caddo ,Pawnee ,Cape Fear , Cherokee , Peruque

Tozlanma Şekli : Tip 2 Protojin (Pollen yayılımı sonra, dişi çiçeklerin alımı ilk)

Wichita, Choctaw, Shawnee, Kiowa, Burkett, Chickasaw , Elliot, Mahan, Mohawk, Stuart, Kanza

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları pikan-cevizi.com ve tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

 

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart