Pikan Cevizinde çeşit değiştirme aşısı ve yaz bakımı

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 10 Ağustos 2016

Değerli Pikan Üreticileri,

Sizlerle yaptığımız aşı çalışmaları ve bakım işlemleri ile ilgili tecrübelerimin yanında kendi bahçelerimizde yaptığımız uygulamalarımızı paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz yıl Antalya’ya taşındıktan sonra kendi ürettiğimiz fidanlarla yeni bir bahçe kurmuştuk.

Bu yıl ise 8 yaşında aşısız Pikan’ lardan oluşan bir Pikan bahçesi satın aldık. İlk yaptığımız iş ise bu ağaçları uygun yüksekliklerden keserek çeşit değiştirme aşısı ile aşılamak oldu.

Kısaca çeşit değiştirme aşısını neden yaptığımıza değinmeden geçmeyelim.

  1. Aşısız ağaçları uygun çeşitler ile aşılayarak bahçenin ticari değerini artırmak.
  2. Mevcut aşılı , fakat çok ticari olmayan türleri (Wichita, Western , Mahan gibi) , daha ticari çeşitlere çevirmek
  3. Bulunulan iklime uygun olmayan türleri , hastalıklara dayanıklı ve ticari türlere aşılamak

Bu konu ile ilgili daha önce bir yazı yayınlamıştım. Dilerseniz bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Aşıların tutma oranı %90′ larda olmasına rağmen aşıyı biraz geç yapmamızdan ve aşırı sıcaklara yakalanmamızdan dolayı bir miktar zayiatımız oldu. Böyle bir durumda yapılması gereken şey ise ağacın büyüklüğüne göre 2,3 veya 4 adet en üst ve düzgün sürgünleri bırakıp geri kalanları temizlemektir. Böylece yaz sonu Göz aşısı ile tekrar aşı tutturma şansımız oluyor.

Pikanlarda, aşıdan sonraki bakım aşamaları çok önemlidir. Eğer bunları dikkatle yapmazsak tutan aşılarımız bile geri gider ve sonunda kuruyabilir. İşlemleri maddeler halinde özetlemek gerekirse;

  1. Tutan aşıları uzun bir tahta parçası ile bağlayarak rüzgardan kırılmaların önüne geçmek.
  2. Bol sulama yapmak.
  3. Gereksiz dalların budanması.
  4. Yaz sonu Göz aşısı yapabilmek için ihtiyaç duyulacak dalları seçmek

Şimdi bu maddelerle ilgili detaylara ve görsellere göz atalım;

1.Tutan aşıları uzun bir tahta parçası ile bağlayarak rüzgardan kırılmaların önüne geçmek.

Pikan ağaçları çok güçlü sürgün yaparlar. İlkbaharda yapılan aşılar bazen 3 m hatta daha fazla sürebilirler. Bundan dolayı bu dalları bir uzun ve sağlam bir tahta parçası yardımı ile rüzgarlardan ve aşırı ağırlıktan dolayı kırılmalardan korumak gerekir. Yaptığımız 400 civarı aşıdan 20 den fazla tutan aşımız zamanında müdahale edilmediği için kırıldı.

Pikan Cevizi

Pikan Cevizi Yeni Aşı

Pikan-Cevizi-081007

Pikan Cevizi- Rüzgardan kırılmış

 

2.Bol sulama yapmak.

Pikanların en çok ihtiyaç duyduğu şey su’ dur. Sık sulama çok önemlidir. Salma sulama ise haftada 1 kez. Damlama ise 2-3 günde bir kez sulama yeterlidir.

3.Gereksiz dalların budanması.

Aşının altından ağaç gövdesinden çıkan sürgünler yaz boyunca alınmalıdır. Ayrıca tutan aşılardaki bütün gözler patladığı için fazla olan sürgünler de alınmalıdır.

Bazı Pikan Cevizi türleri (Wichita gibi) dar açılı dallar oluşturma eğilimindedirler. Bu nedenle en üstteki gözün el ile veya budama makası ile alınarak ikinci gözden geniş açılı ve kırılmayacak dalların oluşması teşvik edilmelidir.  Bunun ne kadar önemli olduğu ağaçlar aşırı meyve vermeye başladığında ve sert rüzgarlarla karşılaşıldığında görülecektir.

Pikan-Cevizi-081011

Alttan çıkan sürgünler mutlaka temizlenmeli

Pikan-Cevizi-081010

Üst göz dar açılı dal üretir. Bu durum ilerde kırılmalara yol açar

Pikan-Cevizi-081006

Üst göz koparılarak alttan geniş açılı dal çıkması teşvik edilir

Pikan-Cevizi-081004

Bütün gözler patlamış ve aşırı kalabalık dallar. Mutlaka merkezi lider seçilip gerisi çıkarılmalı

Pikan-Cevizi-081008Pikan-Cevizi-081005

4.Yaz sonu Göz aşısı yapabilmek için ihtiyaç duyulacak dalları seçmek

İlkbaharda yapılan ve tutmayan aşılardan sonra yaz sonuna doğru göz aşısı yapabilmek için ağaç kalınlığına göre 2-4 adet düzgün sürgün bırakılabilir.  Geri kalan sürgünler temizlenmelidir.

İlkbaharda aşı tutmamış fakat yaz sonu göz aşısı yapılmış

İlkbaharda aşı tutmamış fakat yaz sonu göz aşısı yapılmış

Tüm bu işlemler yapılsa bile aşılanan bazı ağaçlar kuruyabilir veya yeterli gelişmeyebilir. Buradaki amaç bir yıl içinde maksimum miktara ulaşmaktır. Eğer aşı tutmayan ağaçlar yeniden göz aşısı yapabilecek büyüklüğe gelmezlerse bir sonraki yıla bırakılmalıdır. Soğuk bölgelerde ise tutan aşı gözlerini uyur halde bırakarak ilkbaharda sürdürmek en doğrusudur.

 

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart