Pikan Cevizinde Rüzgar Zararları

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 28 Eylül 2016

Değerli Üreticiler

Her Pikan üreticisinin en önemli beklentisi bahçesinin çok verimli olması ve iyi kazandırmasıdır.
Şimdi bütünden başlayarak parçalara doğru gidelim ve bu hedefin gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiği konusunda bilgilerimizi paylaşalım.


Acaba her şey verime mi endekslenmeli?
İklimin ve doğa olaylarının etkisini hesaba katıyor muyuz?
Acaba bulunduğumuz yöreye uygun türleri seçmeye özen gösteriyor muyuz?

Bir üretici arkadaşımız var. Geçen yıl bazı Pikan ağaçlarının çok az meyve tuttuğundan şikayet ediyordu. Bu yıl ise inanılmaz bir meyve tutumu oldu. Sonuç ne mi oldu ? Aşağıdaki fotoğraflarda görüleceği gibi aşırı meyve tutumundan dolayı, seyreltme de yapılmadığı için birçok dal hatta ağaç tamamen gövdeden kırıldı.

Üzeri tamamen Pikan dolu bir ağaç

Fazla Meyve tutumu- Üzeri tamamen Pikan dolu bir ağaç

20160920_122624

Bir hatırlatma;Dua ederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Allah’tan bir şey isterken hayırlısını da istemeye dikkat etmek gerekir.
Bu olayı biraz detaylandırırsak bazı önemli noktaları yakalayabiliriz.

1. Bazı Pikan Türleri peryodisite gösterirler bu nedenle bir yıl çok , diğer yıl az veya hiç meyve vermeyebilirler. Bu nedenle özellikle peryodisitesi düşük ve stabil ürün veren çeşitleri seçmek gerekir.
2. Çok meyve tutumu olduğu zaman seyreltme mutlaka gereklidir. Bu hem ağaç sağlığı için (Dalların kırılmaması ve içini tam doldurması) hem de meyve kalitesi için çok önemlidir.
3. Dallar neden kırılır ? Buna nasıl engel olabiliriz ya da asgari seviyeye indirebiliriz. Bu maddeyi biraz detaylandırmaya çalışalım.

Ülkemizde yıllardır üretilen eski Pikan çeşitlerinin bir çoğunun dezavantajlı yönlerini sürekli olarak vurgulamaya çalışıyorum.
Her bölgeye her Pikan türü uygun değildir. Bunu özellikle vurgulamaya çalışıyorum.
Buna örnek vermek gerekirse. Güneydoğu gibi kuru hava ve bol güneşli bir iklimde az bakım ile Western bahçesi kurabilirsiniz ama Western’ i Akdeniz ikliminde kullanmak büyük bir hata olur. Çünkü nemden dolayı mantari hastalıklara çok hassastır. (Ticari olarak zor bir çeşit , ayrı bir konu)
Başka bir örnek vermek gerekirse Wichita çeşidi de Akdeniz bölgesi için riskli bir çeşittir. Mantari hastalıklara karşı dayanıksız bir çeşittir.
Ayrıca Wichita doğal olarak dar açılı dal oluşturmaya meyilli olduğundan rüzgarlara karşı çok dayanıksızdır ve kolayca kırılır. Aşağıdaki fotoğraflarda peryodisiteden dolayı neredeyse hiç meyve olmayan bir Wichita ağacının şiddetli bir fırtınada nasıl kırıldığını görebilirsiniz.
Burada kabahati sadece Wichita’ya da bağlamayalım. Ülkemizde yıllardır kurulan az sayıda bahçede Pikan ağaçlarına merkezi lider şekil verilmemesi ve uygun budama yapılmamasının da rüzgar zararlarına yol açtığını vurgulamak gerekir.

Geniş açı dal vermeye meyilli ve rüzgara dayanıklı birçok tür bulunmaktadır. Sert Rüzgar problemi olan bölgelerde buna özel önem verilmelidir.
Teorik olarak budama ile de geniş açılı dal oluşturma teşvik edilebilir ama pratikte yüzlerce ağaçta bunu tek tek yapmak çok zordur. Büyük işçilik ve ustalık gereklidir.
Bundan dolayı Geniş açılı dallanmaya meyilli Pikan türlerinin seçimi , bahçe kurulacak tür seçiminde önemli kriterlerden biri olmaktadır.

Bu konunun ne kadar önemli olduğunu hissetmek için aşağıdaki  fotoğraflara kendi ağacınız imiş gibi bakmanızı tavsiye ediyorum. Bu ağaçların birçoğu kırılan yerin altından kesilecek ve 3.yılda tekrar eski verimini yakalayabilecektir. Yani 3 yıl büyük bir maddi kayıp (Hem ürün satışı kaybı hem bakım, hem budama işçiliği vb)

20160920_122734

20160920_122823

20160920_122935

Kendi bahçemizdeki pratik bilgileri paylaşarak nasıl geniş açılı dalları seçtiğimizi göstermek istiyorum.
Bir Pikan tomurcuğunda 4 adet göz vardır. 3 tanesi gözle görülür diğeri ise gizli gözdür.
Güçlü gelişen bir Pikan ağacında çoğu zaman üstteki 2 göz birlikte patlar ve bunlardan en üstteki birincil göz daha çok dar açılı ve kırılabilir dallar üretir.

Pikan-Cevizi

Soldaki gözlerin her ikisi de sürmüş.

Pikan-Cevizi-081005
Alttaki ikinci göz ise geniş açılı ve daha sağlıklı dal üretir. Ağaca ilk şekil verirken yan dalları ikincil gözlerden yani geniş açı üreten gözlerden oluşturma ve üstteki birincil gözleri kesmek veya hiç sürgün vermeden elle koparmak gereklidir.

Pikan-Cevizi-081006
Merkesi lider olarak devam edecek gözler ise birincil gözlerden seçilmelidir.

Pikan-Cevizi

Burada merkezi lider olarak üstteki dik açılı dal seçilir. Eğer yan dal olsa idi daha yatay açı yapan alt dal bırakılıp dik olan dal kesilirdi

Pikan Cevizi Budama konusunda detaylı bir yazı yazıyorum. İnşallah budama sezonundan önce yayınlayacağım.
Herkese bol kazançlı ve doğal afetlerin olmadığı günler diliyorum.

Abdurrahman Kuyucu

http://www.pikan-cevizi.com

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart