Pikan Cevizinin Faydaları

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 22 Aralık 2014

 

Değerli Pikan severler,Yılar önce yabancı kaynaklardan derlediğim Pikan Cevizinin faydaları hakkındaki yazımı güncelleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Pikan Cevizinin vücuda faydalarının yanında özellikle de sinir sistemi ve beyin üzerindeki bilinen faydalarını da vurgulayacağız. Birçok kişinin çok yağlı olduğunu söyleyerek kabuklu kuruyemişlerden uzak durduklarını gözlemliyoruz. Yapılan araştırmalar bunun yanlış olduğunu göstermiştir. Bunu da yazımızda ele alacağız.

 

Sağlıklı beslenme yöntemleri günde 4-5 porsiyon baklagiller, kabuklu kuruyemiş veya çekirdek tüketmeyi gerektirmektedir.

Pikan Cevizi, 19 civarı vitamin ve mineral içeren besleyici değeri son derece yüksek bir meyvedir ve Vitamin A, E ve B-kompleksler ’in yanında mükemmel bir çinko, kalsiyum, magnezyum, selenyum, demir ve manganez kaynağıdır. Sindirimi çok kolay yüksek kaliteli harika bir protein kaynağıdır ve çok hızlı bir şekilde vücut tarafından sindirilir.

Pikan Cevizi, aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi diğer bütün kabuklu kuruyemişlerden çok daha fazla antioksidan içerdiğinden dolayı sağlıklı beslenme yöntemleri içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Son yapılan araştırmalarda, yiyeceklerde bulunan antioksidanların, hücre hasarlarına karşı koruma görevi gördüğü anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, antioksidanlar özellikle Kalp hastalıkları, Alzheimer, Parkinson ve Kanser gibi önemli hastalıklara karşı insan vücudunun en önemli yardımcılarıdır.

Bir avuç Pikan; İnsan vücudu için gerekli optimum miktarda; Vitamin E, Kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko ve elyaf ve antioksidan içerir. Ayrıca, Pikan Cevizi,  vücudu enfeksiyon, hastalık ve kanserden koruyan ellajik asit, lutein, ve zea – ksantin içerir.

Aşağıda 100 gram Pikan Cevizinin içerdiği besin değerleri yer almaktadır.

Besinler

 

Kalori 710.0

Yağdan gelen Kalori 630.0

Toplam Yağ 70.0 g

Doymuş Yağ 6.7g

Kolesterol 0

Sodyum 0

Karbonhidratlar 13.3

Diyet Lifi 6.7g

Şekerler 3.3 g

Protein 10.0 g

Vitamin A 130.0 IU

Vitamin C 2.0 mg

Thiamin 0.9 mg

Riboflavin 0.1 mg

Niacin 0.9 mg

Kalsiyum 73.0 mg

Demir 2.4 mg

Potasyum 603.0 mg

Magnezyum 142.0 mg

Fosfor 189.0 mg

Yağ Asidi bileşimi

 

Doymuş 9.6%

14:0 Myristic Asit 1.4%

15:0 0.3%

16:0 Palmitic Asit 5.1%

17:0 Margaric Asit 0.4%

18:0 Stearic Asit 1.9%

20:0 Arachidic Asit 0.5%

Tekli Doymamış 56.0%

16:1 Palmitoleik Asit 0.6%

17:1 0.4%

18:1 Oleik Asit 54.2%

20:1 Eicosenoic Asit 0.8%

Çoklu Doymamış 34.4%

18:2 Linoleik Asit 32.2%

18:3 Linolenic Asit 2.2%

 

 

 

 

 

 

Florida Üniversitesinde yapılan bir çalışmada Pikan Cevizinin, kalp hastalıkları ve kanserle savaşmak için vücuda önemli miktarda antioksidan desteğinde bulunduğu ortaya çıkmıştır. Amerikan Kalp Derneği Pikan’ı kalp sağlığına faydalı yiyecek olarak onaylamıştır.( www.heartcheckmark.org)

Yine Mayo Clinic’ in gerçekleştirdiği bir çalışmada bütün kabuklu kuruyemişlerin besin olarak çok zengin ve doğal olarak kolesterolsüz olduğu ortaya çıkmıştır. Kolesterolsüz olmasının yanında, aynı çalışmalar sonucunda Pikan Cevizi yemenin LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu, kalp krizi risklerini ve koroner arter hastalıklarını düşürücü etkileri görülmüştür. Porsiyon büyüklüğü 25-30 gr ‘dır ve bu miktar 10-15 tane yarım Pikan Cevizine tekabül eder.

Pikan Cevizi vejetaryenler için de çok önemli bir yere sahiptir. Bir porsiyon Pikan, 30 gr etteki kadar protein içerir.

Kan Basıncı. Yapılan çalışmalar sonucuDASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyetinin bir parçası olarak önerilen Pikan Cevizinin önerilen miktarda tüketildiğinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bu miktar haftada 4-5 porsiyondur.

Meme Kanseri. Pikan Cevizi, Zeytinyağı ile aynı şekilde, oleik asit bakımından çok zengin bir kaynaktır. Chicago’daki Northwestern Üniversitesindeki araştırmacılar, yaptıkları laboratuvar testlerinde, Oleik Asidin, Meme Kanserini tetikleyen hücre içindeki genlerin yok edilmesinde önemli bir rolünün olduğu görülmüştür. Bu araştırmalar halen devam etmektedir. Araştırmalar sonuçlandığında Oleik Asit bakımından zengin Zeytin ve Pikan Cevizi, bir öneri olarak sunulacaktır. Bir porsiyon Pikan Cevizi, bir kaşık Zeytinyağından %25 daha fazla Oleik Asit içermektedir.

 

Kalp Sağlığı. California ‘daki Loma Linda Üniversitesi ve New Mexico State Üniversitesindeki araştırmacılar, günlük diyetin bir parçası olan Pikan Cevizinin kötü kolesterol seviyesini düzenlediğini onaylamışlardır. Pikan bu özelliğini içerdiği yağ asidinden ve beta-sitosterol bileşiminden alır. Günde yenilen 1 porsiyon Pikan, kalp hastalığı riskinin azaltılmasında çok önemlidir.

Prostat Sağlığı. Kalp Hastalığında olduğu gibi aynı kolesterol düşürücü doğal bileşimin, iyi huylu prostat büyümesi (benign prostatic hyperplasia (BPH)) belirtilerinin iyileştirilmesi konusunda da aktif rol oynadığı görülmüştür (Kanserojen olmayan prostat bezi büyümelerinde). 2 porsiyon (yaklaşık 60 g)r Pikan etkili beta-sitosterol miktarını temin etmektedir. Buna ek olarak son zamanlarda Purdue Üniversitesinde yapılan Laboratuvar çalışmalarında Pikan Cevizi içerisinde, sağlıklı prostat hücrelerini olduğu gibi bırakıp, kanserli hücreleri öldürme özelliğine sahip bir E Vitamini çeşidi olan “gamma-tocopherol” bulunmuştur. Şu anda araştırmacılar hayvanlar üzerinde bu ve diğer E vitamini tiplerinin etkilerinin etkilerini test etmektedirler.

Aşırı Kilo Kontrolü. Bilinenin aksine kabuklu meyvelerin yenilmesi insanları şişmanlatmaz, kilo düşürmeye yardımcı olur. Yapılan klinik çalışmalar bunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Pikan Cevizinin düşük karbonhidratlı mükemmel besin içeriği, kilo vermek isteyen insanlar için Pikan’ı mükemmel bir seçim yapmıştır. Harvard School of Public Health’ de yapılan bir çalışma geleneksel kilo verme diyetlerinin bir parçası olan %35 kalorinin klasik kaynaklar yerine Pikan’dan alındığında, kilo vermeye daha fazla yardımcı olduğunu göstermiştir. Günde yaklaşık 30 gr Pikan, uzun süre tok hissetmeyi sağlayarak vücuttaki yağların azalmasına yardımcı olabilir.

 

Sinir Sistemi. Pikan Cevizi, sağlıklı ve güçlü bir sinir sisteminin yanında vücutta hasarlı hücrelerin yenilenmesi için de hayati öneme sahip vitamin B-6 bakımından doğadaki en zengin kaynaklardan biridir.

Nutraceutical Research de yayınlanan son araştırmaya göre, Pikan Cevizi tüketimi ,sinir sistemi sağlığı ile dolaylı bir bağlantı içermektedir.(Nutrasötik-“ bir hastalığın tedavisinde tıbbi yararı bulunan fonksiyonel gıda” araştırmalar)

Massachusetts Üniversitesi, Lowell Hücresel Nörobiyoloji merkezinde tamamlanan bir araştırma ile Pikan Cevizi tüketiminin genellikle yaşlanma ile bağlantılı olan motor nöron dejenerasyonunun ilerlemesini azaltabileceği iddia edilmiştir. Bu, Lou Gehrig hastalığı, ya da amiyotropik lateral skleroz (ALS) gibi koşulları ile ilgilidir. Araştırmacılar Pikan’ da bulunan E vitamininin, vücudun nörolojik fonksiyonlarını korumak için kritik bir unsur olduğuna inanmaktadır. Çalışmada, Pikan ihtiva eden bir diyetle beslenen fareler, hiç Pikan yemeyen farelere göre, motor fonksiyonlarında önemli ölçüde daha az düşüş yaşamışlardır. En çok Pikan verilen farelerin olduğu üçüncü grubun, diğerlerine nazaran en iyi vaziyette olduğu görülmüştür. Farelerin ilerlemesi birçok standart test ile ölçülmüş ve neticeler Pikan Ceviz’inin sinir sistemi üzerine müspet tesirine kuvvetle işaret ettiğine karar verilmiştir.

 

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart