Yeni Pikan Cevizi Çeşitleri

by in Pikan Cevizi Yetiştiriciliği 29 Temmuz 2017

Değerli Üreticiler

Bu yazıda yeni Pikan Cevizi çeşitleri üzerine yaptığım çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Her zaman daha iyi ve verimli Pikan çeşitlerini bulmak bütün Pikan üreticileri ve araştırmacılarının hayalidir. Yüzlerce pikan cevizi çeşidi olmasına rağmen hâlâ yeni türler geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Biz de artık yeni türler geliştirmek için çalışmaya başladık. Çok heyecan verici bir çalışma. Belki yaşam süremiz bile yetmeyecek ama hayal etmek ve sürekli gelişmeye açık bir konuda çalışmak. İşte benim hayatım.

Yeni türleri denemek işimin en önemli parçası. Kağıt üzerinden veya internet ortamında öğrenilen bilgileri gerçek ortamında test etmek zorundayız. Bazen kâğıt üzerinde vasat veya kötü denilebilecek bir tür sizin bölgenizde muhteşem bir performans sergileyebilir. Aksine bazı mükemmel görünen türler de bölgemizde kötü denilebilecek performans gösterebilir.

Uzun zamandır yaptığımız saha çalışmaları neticesinde önümüzdeki sezondan itibaren daha sık Pikan cevizi bahçeleri kuracağız. Uzun vadeli bir yatırım olan Pikan cevizi üreticiliğinde erken meyve veren geçici ağaç türlerin önemi ortadadır. Çünkü bazı türler ilk on yıl az ürün vermelerine rağmen daha sonraki yıllarda mükemmel kalite ve verimliliği ile ilk yılların açığını kapatmakta ve öne geçmektedir. Örnek olarak Forkert ve Zinner gibi çeşitleri verebiliriz.

Diğer taraftan bakarsak Mohawk ve Wichita gibi çeşitler ilk yıllarında çok verimli olup on birinci yıldan sonra düşük kalitede meyve vermekte ayrıca peryodisiteye de başlamaktadırlar.

İşte bu nedenlerden dolayı 9×6 ,10×6 veya 12×6 gibi Bahçe kurduğumuzda 6 m aralıkta çıktığımız ağaçları erken Meyve vermeye başlayan çeşitlerden seviyoruz ki ilk on yıl yatırımın geri dönüşümü başlasın.

Son 10 yılda üreticiler ile birlikte adaptasyon çalışmaları yaptığımız ve başarılı olduğumuz türleri sizlere sunmak istiyorum.

İlk on yıl mükemmel performans gösteren bir çeşit- Kod 21

İyi sulandığında Mahan kadar büyük ve içini tam dolduruyor.

 

Soğuk iklim Pikan cevizi

Çok erken hasat edilen ve yine iyi sulandığında mükemmel performans gösteren bir çeşit

En erken hasat edilen ticari türlerden biri. Kodu 12

Meyveler 2-4 lü salkımlar halinde ama her dalda meyve tutumu var. Stabil ve peryodisite çok düşük. Düzenli verim yapan bir çeşit

 

Büyük meyveli ve en ticari türümüz . Kodu 4

Tartışmasız en iyi çeşit;

Ortalama büyüklükte meyve,

hastalıklara karşı dirençli,

düşük peryodisite ve

erken e yakın hasat zamanı

 

Kendi bahçelerimizde ana çeşitlerimiz de bunlardan oluşmaktadır . Geçici ağaç olarak 21 ve 28 numaralı türleri yetiştiriyoruz. Yaklaşık 12-15 yıl içinde bunları kaldırarak bahçeye son hâlini vereceğiz.

 

About Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman Kuyucu, www.tropikmeyveci.com web sitesi üzerinden, sıradışı meyveler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübelerini paylaşmaktadır. 2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak, elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretimine Antalya'nın Aksu ilçesinde devam etmektedir. bilgi@pikan-cevizi.com +(90)-532-582 1369

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Cart